Kadınların KİHEP Deneyimleri

KADINLARIN KİHEP DENEYİMLERİ

20 yılı aşkındır uygulanmakta olan ve birçok farklı yerde 15 binden fazla kadına ulaşmış olan KİHEP’in (Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı) bu kadar uzun zamandır devam edebilmesini iki önemli kesim sağlıyor: Bunlardan biri KİHEP katılımcısı kadınlar ve diğeri KİHEP eğiticilerimiz. KİHEP’e katılan kadınların her birinin önce kendi hayatlarında yarattıkları, sonra da çevrelerinden başlayarak tüm toplumu etkileyen dönüşüm, KİHEP’in en büyük gücü. Diğer yandan, KİHEP grup yönlendiricilerimizin hem programa hem de kadın dayanışmasına ve katılımcı kadınlara duydukları inanç da KİHEP için vazgeçilmez bir unsur. Bu sebeple KİHEP’i bir de katılımcıların ve eğiticilerin kendi ağzından okuyun istedik.

 


Katılımcı ve Eğiticilerin KİHEP Deneyimleri

 

Sanırım hayır demeyi öğrenmeden büyüdüm dolayısıyla konuşmayı çok sevmekle birlikte kendimi iyi ifade edemiyordum, söylemek istediklerimi toplumda da böyle herkesin düşündüğü gibi ya da çoğul ekler kullanarak anlatıyordum. Ben böyle düşünüyorum ya da böyle istiyorum demeyi öğrendim. 


- KİHEP Katılımcısı, İstanbul, 2018


Tüm kadınları kardeşim gibi gördüm. Şiddete, erken yaşta evlendirmelere daha duyarlı olduğumu fark ettim. Çevremdeki arkadaşlarıma da önerip, programa katılmalarını sağlamayı düşünüyorum.


- KİHEP Katılımcısı, İstanbul, 2018


Her kadının alması gereken bir eğitim. Haklarımız konusunda artık daha çok bilgiye sahibim bu da beni güçlü hissettirdi.


- KİHEP Katılımcısı, Kocaeli, 2018


Ben ev kadınıyım. Evde çalışmanın maliyetinin bayağı fazla olduğunu gördüm. Evdeki kadının çalışmıyor, bir şey yapmıyor, üretmiyor göründüğünü, önemsenmediğini anladım. Evde çalışan kadının emeğini görünür kılmak gerektiğini öğrendim. Ve çok önemli bir şey; bunun için de örgütlenmek gerektiğini, örgütlenmenin ne demek olduğunu, bir amaç için bir araya gelen insanların neler yapabileceklerini öğrendim.


- KİHEP Katılımcısı, İzmir, 2013


Kendi iç dünyama yolculuk başladı. Eksikliklerimi, bilinç düzeyine çıkmayan konularda farkındalığım arttı. Toplum tarafından kadın ve erkeğe yüklenen rollerin sistematik ve bilinçli bir şekilde hatta devlet tarafından desteklendiğini fark ettim. Ön yargı ve ortak bilinç kavramları gelişti. Şiddetin her türlü çeşidinin kadınlara uygulandığını fark ettim. Ve bunlarla nasıl baş edeceğimize yönelik yasal haklarla ilgili bilinçlendim.


- KİHEP Katılımcısı, İstanbul, 2018


KİHEP eğitiminde haklarımı öğrenince özgüvenim arttı, ayaklarımın üzerinde daha dik durmayı öğrendim. Kendimi daha iyi savunabiliyorum. Kendi bedenimi bir kadın olarak daha iyi tanıdım. Meğer ne çok hak ihlal ediliyormuş. Kadınların sahip olduğu ama uygulanmayan yasaları öğrendim. Aile içinde daha güçlü hissediyorum. Aile içinde fedakarlık adı altında farkında olmadan. Şiddet türlerini kendimize uyguluyormuşuz.


- KİHEP Katılımcısı, Adıyaman, 2018


İçimde sakladığım olayları gün yüzüne çıkarıp boğazımdaki düğümü çözdüm. Bunu da güvenden ve oradaki bireylerin benim gibi eğitim görmesi çok faydalı oldu. Olaylara bakış açım daha da değişti. Ben demeyi öğrendim. Her ders bana bir hediye gibi geldi. Bir olayı anlattığımda herkes dinliyor ve yorum yapılmıyordu.  Sanki yıllardır anlatmak isteyip ya da düşünüp de dile getiremediğimiz şeyler vardır ya. Ben işte bu ben bunları düşünüp tasarlamıştım dedim. 16 hafta terapi gördüm. Şu an çok mutlu ayrılıyorum.


- KİHEP Katılımcısı, Ankara, 2018


Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği’nin geliştirdiği Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’nı (KİHEP), Marmaris Belediyesi Kent Kadın Konseyi Meclisi şemsiyesi altında yürütüyoruz. Türkiye’nin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi ayırmadan; din, dil, ırk farkı gözetmeden, eğitim durumuna bakmadan sadece KADIN olarak bir araya gelerek ne yapabiliriz? Hem sorgulamak, hem eğlenmek, hem düşünmek, hem fikir alışverişi yapmak için bir aradayız. Aramıza katılmak isteyenleri seve seve davet ediyoruz. Daha güzel, daha bilinçli, daha sağlıklı günler için bir arada olmalıyız.


- KİHEP Eğiticisi, Muğla, 2011


Kadınların siyasette daha fazla daha kalabalık olması gerektiğini, örgütlenmenin kadınlar açısından daha faydalı olacağını öğrendim. Eğitimden sonra çocuklarımla iletişimim daha farklı oldu.


- KİHEP Katılımcısı, İzmir, 2011


Eğitim çok yararlı oldu. Kaba taslak bildiğim ya da bilgimin eksik olduğu kısımları tamamlama şansım oldu. Farkındalık kattı eğitim bana.  Etrafımda yaşananlara, haberlerde duyduklarıma farklı bir pencereden bakma fırsatı verdi.


- KİHEP Katılımcısı, Antalya, 2012


Eğitim bana kesinlikle çok yararlı oldu. Bittiği için çok üzülüyorum. Her Perşembe günü sanki yeni bir hayata başlıyordum. Bilmediğim belki de bildiğim ama benim başıma gelmez zaten diyerek önemsemeyip dikkate almadığım birçok şeyin farkına vardım. Kendimi daha iyi tanıma fırsatı buldum. Aslında feminist bir kadın olduğumu farkettim.


- KİHEP Katılımcısı, İzmir, 2009


Bu programda çok özellerimizi paylaştık. Bunun sebebi birbirimize güvenmemiz ve saygı duymamız olduğunu düşünüyorum. Farklılıklarımızı, bakış açılarımızı, birbirimizi dinlemenin önemini, herkesin fikrine saygı duymayı öğrendim.


- KİHEP Katılımcısı, Denizli, 2008


Programa katıldıktan sonra depresyondan kurtuldum. Daha sosyal ve yeniliklere açığım ve kadın olmaktan gurur duyuyorum. Bu programı hazırlayan ve katılmamızı sağlayan herkese içtenlikle çok teşekkür ediyorum.


- KİHEP Katılımcısı, Çanakkale, 2007


Kadın hakları konusunda bilgilerim arttı. Başıma bir olumsuzluk geldiğinde nerelere bağvuracağımı biliyorum. Kendime daha iyi ifade ediyorum. Çevreme faydalı bilgili bir insanım. Özgüvenim arttı. Bu eğitimi aldığımdan dolayı kendimi şanslı sayıyorum.


- KİHEP Katılımcısı, Konya, 2009