Kadınlarla Mor Bülten

KADINLARLA MOR BÜLTEN

KİH-YÇ’nin süreli yayını olan Kadınlarla Mor Bülten, ülke çapında uygulanmakta olan Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’nın (KİHEP) dayanışma ağı içerisinde yer alan KİHEP eğiticileri, katılımcıları ve KİH-YÇ ekibi arasında iletişim ve dayanışmayı canlı tutabilmek amacıyla Şubat 2006’dan beri düzenli olarak yayınlanıyor. Bir yandan KİHEP’li kadınların deneyimlerini, nasıl güçlendiklerini ve hayatlarını değiştirdiklerini paylaştıkları yazılara yer veren Kadınlarla Mor Bülten, diğer taraftan da uluslararası, ulusal ve yerel arasındaki bağlantıyı kurmaya katkı sunacak alandan haberler içeriyor. Kadınlarla Mor Bülten’in her okuryazarlık düzeyinden ve alışkanlığından kadın için mümkün olduğunca erişilebilir olması amacıyla, yayında kullanılan dile özellikle dikkat ediliyor.

Zamanla sadece KİHEP’li kadınların değil, programın etkisine benzer şekilde KİHEP’li kadınların çevresindekilerin de takip ettiği bir yayın haline gelen Kadınlarla Mor Bülten’in bugün 1000’den fazla abonesi bulunuyor. Bir süredir hem basılı hem dijital olarak yayınlanan Kadınlarla Mor Bülten’e web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız aracılığıyla ulaşabileceğiniz gibi, e-mail aracılığıyla size göndermemiz için abonelik formunu da doldurabilirsiniz.

 

Mor Bülten Abonelik Formu

 

Mor Bülten fikrinin nasıl doğduğunu, KİHEP danışmanlarımızdan ve uzun zamandır KİH-YÇ ekibinde yer alan Gülşah Seral’dan dinleyelim:

Mor Bülten’in Tohumları

15 Ekim 1998 Herhangi bir sonbahar günü. Ama bu gün, benim için Mor Bültenin ilk tohumunun atıldığı gün, o nedenle de herhangi bir gün değil. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) işbirliğindeki 1998 yılı Eğitici Eğitiminden sonra tüm eğiticilerle teker teker görüşmüş, herkesin hangi noktada olduğunu öğrenmiş ve ilk mektubu yazmaya koyulmuştum. Kim, kimlerle, nerede, kaç kişiyle, ne zaman grup yapıyor haberlerini paylaşmış, hazırlık sürecinde olan arkadaşlara destek vermeye çalışmıştım. Ev sahipliğini yaptığımız ve uluslararası alandan 20 kadar kadın örgütü temsilcisinin katıldığı Müslüman Toplumlarda Feminizm Enstitüsü hakkında bilgi vermiştim sizlere. Ayrıca bu mektupla birlikte size Artık Dur Demenin Zamanı Geldi! filmini göndermişim, Haklarımız Var! kitapçığını da (o zamanlar dört kitaplık bir seri değil, tek bir yayın!) matbaadan beklediğimizi yazmışım.

İlk mektubu yazdığımda aklımda Mor Bülten gibi bir yayın vardı desem yalan olur, ama izleyen 1999 ve 2000 yıllarındaki Eğitici Eğitimlerinden sonra, zamanla Kadının İnsan Hakları Yasal Okuryazarlık Programı dediğimiz KİYOPtan KİHEPe dönüşme sürecinde, aklıma düşmüştü. Ben KİH-YÇten 2001 yılında ayrılsam da, hem ekibimiz güçlenerek büyüdü, hem de 2002 ve 2005 Eğitici Eğitimleriyle iyice çoğaldık. Kadının insan hakları kavramını sizlerle birlikte, yerelde olduğu kadar ulusal ve uluslararası alanda da yaygınlaştırma çabamız sürdü. Ailemiz iyice büyüdü. Ve Mor Bülten artık bir gereklilik haline geldi. O zamanki ekip harika bir çalışmayla ilk sayıyı çıkardı; 2008 ve daha sonra 2010 KİHEP eğiticileri tohum olarak nitelendirdiğim mektuplarla değil, filizlenmiş bir yayınla tanıştı. Tüm eğiticilerin ve katılımcıların kendi sözleriyle kendilerini ifade edebildiği, bir yandan da Türkiyeden ve dünyadan kadınlarla ilgili haberlere ulaşabildiği bir yayına Altı yıl önce filizlenen Mor Bülten bugün 15inci sayısını kutluyor sizlerle birlikte. Kadının insan hakları konusunda her birimizin çabalarıyla geldik bugüne. Mor Bültenin her sayısı bize Türkiyenin dört bir yanında, KİHEP eğitimi sayesinde benzer deneyimlerden geçmiş, benzer bir bakış açısı kazanmış yüzlerce değil, binlerce kadının olduğunu hatırlatıyor. Ortak yaşantılarımızın can bulmuş bir hali gibi. Ama bir o kadar da ortaklaşarak oluşturduğumuz gücün temsilcisi

Gülşah Seral, Kadınlarla Mor Bülten 15

TÜM MOR BÜLTEN SAYILARI

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34